SHETLAND VÄST

Resultat från bruksklasserna i Nossebro den 13 aug 2016

 

Klass 1, Riden clear round 90 cm.

Celina Kurkinen 9 år - Almnäs Leopard

Maja Alfredsson 10 år - Bluemull Darling (2 starter)

Emma Kaas-Ekholm 10 år - Dalsgårds Bronze

Tove Kronberg 6 år - Bad to the Bone (2 starter)

Hilja Tegner 6 år - Corinne (2 starter)

Frida Guterstam 8 år - Dalsgårds Bronze

Julia Westerberg 5 år - Bluemull Darling (2starter)

Amanda Eriksson 8 år - Kanteborgs Elton J (2 starter)

Samtliga i klassen Clear Round.

 

Klass 2 Tömkörd clear round 90 cm.

Annelie Andersson - Inetta (2 starter)

Amanda Ström 16 år - Kanteborgs Elton J (2 starter)

Anna Nilsson - Bad to the Bone

Samtliga i klassen Clear Round.

 

Klass 3 Riden Tävling 60 cm KM

1. Celina Kurkinen 9 år - Almnäs Leopard 0 fel, tid. 27.71 Klubbmästare.

2. Maja Alfredsson 10 år - Bluemull Darling 0 fel, tid. 28.24

3. Frida Guterstam 8 år - Dalsgårds Bronze 0 fel. tid. 30,27

4. Maja Alfredsson 10 år - Bluemull Darling 0 fel. tid. 32.47

4. Emma Kaas-Ekholm 10 år - Dalsgårds Bronze 0 fel. tid. 38.55

 

Klass 4 Tömkörd Tävling 60 cm KM

1. Helene Dellenfalk - Helida 0 fel. tid. 21.98 Klubbmästare

2. Anna Nilsson - Bad to the Bone 0 fel. tid. 25,45

3. Charlotte Dellenfalk - Helida 0 fel. tid. 26.24

4. Helene Dellenfalk - Sjöängens Limerick 0 fel. tid. 27.82

4. Charlotte Dellenfalk - Sjöängens Limerick 0 fel. tid. 29.40

4. Annelie Andersson - Inetta 0 fel. tid. 36.20

 

Klass 5 Körd clear round + 40 cm

Katja Löthander - Hovgårdens Vitsippa Clear round

Sofia Egertz - Corinne Clear round

Ewa Good-Andersson - Dalsgårds Bronze Clear round

Annelie Andersson - Inetta 1 fel

David Lindström (11 år) - Zoogin 1 fel

Isak Lindström (13 år) - Melissa 2 fel

 

Klass 6 Körd Tävling + 20 cm KM

1. Helene Dellenfalk - Helida 0 fel. tid. 30.07 Klubbmästare

2. Charlotte Dellenfalk - Sjöängens Limerick 0 fel. tid. 34.95

3. Ewa Good-Andersson - Melissa 0 fel. tid. 36.01

4. Charlotte Dellenfalk - Sjöängens Limerick 0 fel. tid. 37.38

4. Helene Dellenfalk - Sjöängens Limerick 0 fel. tid. 38.38

4. Annelie Andersson - Inetta 0 fel. tid. 40.02

4. Ewa Good-Andersson - Zoogin 0 fel. tid. 43.46

5. Charlotte Dellenfalk - Helida 1 fel i omkörning. tid. 25.86

5. Helene Dellenfalk - Helida 1 fel i omkörning. tid. 29.50

6. Sofia Egertz - Corinne 1 fel i grundomgång

6. David Lindström (11 år) - Zoogin 1 fel i grundomgång

6. Katja Löthander - Hovgårdens Vitsippa 2 fel i grundomgång

6. Isak Lindström (13 år) - Melissa 5 fel i grundomgång

 

Allround Champion: Sjöängens Limerick