SHETLAND VÄST

Frillesås, 29 oktober

Foto: Sissel Tornerup

BIS & Champion miniunghingst: Super Star 38-15-0272

 

 

Foto: Anette Sihlberg

Res-BIS & Champion sto: Veerle v.d. Bloemhof RS 6568

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion ministo: Rotenäs Antonia RS 7165

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion hingst: Black Boy af Jäboruder RS 609

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion ungsto: Chorus Girl of Lady´s Holm 38-16-0245

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion miniungsto: Melkers Elvira Madigan 38-15-0001

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion valack: Dalsgårds Umberto 38-14-0218

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion minivalack: Skäpperöds Arnim 38-02-0252

 

 

Foto: Sissel Tornerup

Champion föl: Strandlyckans Roach 38-17-xxxx

 

Resultaten i webstamboken

 

 

Färgelanda, 17 september

BIS & Champion sto: Desdemona af Jäboruder RS 6861 (99888=42 p.)

 

    

Res-BIS & Champion hingst: Furunäs Nelson RS 444 (99879=42 p.)

 

Champion ungsto: Sweetheart 38-14-0475 (99887=41 p.)

 

Champion valack: Sollidens Gregoriuz 38-12-0008 (99788=41 p.)

 

Övriga klassvinnare.

Klass 4: Trolleby Nejlika 38-16-0249 (98788=40 p.)

 

Klass 4M: Trolleby Gullviva 38-16-0045 (78777=36 p.)

 

Klass 14B: Kanteborg´s Elton J 38-00-2732 (88987=40 p.)

 

Klass 15: Puzzel RS 6243 (77788=37 p.)

 

Klass 12: Mariedals Naomi RS 6430 (88778=38 p.)

 

Resultat i webstamboken.

 

 

 

Nossebro, 5 augusti

BIS & Champion sto: Gwendolyn af Jäboruder 38-13-0163 (9-9-8-8-9=43 p.)

 

 

Res-BIS & Champion ungsto: Bäckens Mascara 38-15-0175 (9-9-8-8-8=42 p.)

 

 

Champion hingst: Ferrari af Jäboruder RS 714 (8-8-8-8-8=40 p.)

 

 

Champion valack: Hagdala Elmer 38-13-0484 (9-9-8-8-7=41 p.)

 

 

Champion föl: Trolleby Viol 38-17-0017 (8-8-8-8-7=39 p.)

 

 

Champion minihingst: Stjernens Owen RS 742 (8-8-8-8-8=40 p.)

 

 

Champion ministo: Finishing Touch v.d. Colorstable 38-12-0629 (9-8-8-8-7=40 p.)

 

 

Champion miniungsto: Otilda 38-14-0373 (9-8-7-8-9=41 p.)

 

Övriga klassvinnare.

Klass 6M: Melkers Basic Instinct 38-15-0047 (9-8-8-8-8=41 p.)

 

 

Klass 14B: Kanteborg´s Elton J 38-00-2732 (8-9-8-7-7=39 p.)

 

 

Foto: Anna-Karin Yngvesson

Klass 4: Vithatts Kassandra 38-16-0029 (9-8-8-8-7=40 p.)

 

 

Klass 7: Lillagärdets Amadeus 38-14-0350 (8-8-7-8-7=38 p.)

 

 

Klass 8: Helouise af Jäboruder 38-14-0361 (9-8-8-7-9=41 p.)

 

 

Klass 12: Emmeros Karisma RS 7085 (9-8-8-8-8=41 p.)

 

 

Klass 1: Emmeros Bobby 38-17-0032 (8-7-7-8-8=38 p.)

 

 

Klass 15: Bästa Veteran: Rosenhagas Michelle RS 6077 (9-8-8-8-8=41 p.)

 

 

Klass 13B: Bäckens Helga RS 6971 (9-9-8-8-8=42 p.)

 

Alla resultat i webstamboken.

 

 

 

 

 

 

Stora Höga, 8 juli

Foto: Anette Sihlberg

BIS & Champion ungsto: Kålkulla Juni 38-16-0307 ( 9, 9, 8, 8, 8=42 p.)

 

Foto: Anette Sihlberg

Res-BIS & Champion valack: Hagdala Eamon 38-13-0482 (9, 9, 8, 9, 7 = 42 p.)

 

Foto: Anette Sihlberg

Champion hingst: Kompis Birger RS 486 ( 9, 9, 7, 8, 9 =42 p.)

 

Foto: Anette Sihlberg

Champion sto: Giljans Chaya Rose RS 6683 ( 9, 8, 8, 8, 8 =41 p.)

 

Foto: Anette Sihlberg

Champion minivalack: Skäpperöds Bugatti 38-03-0076 ( 9, 8, 7, 8, 8 =40 p.)

 

Foto: Anette Sihlberg

Champion miniungsto: Rotenäs Cher 38-14-0317 (8, 8, 8, 9, 8 =41 p.)

 

Övriga resultat i webstamboken.

 

 

 

Grevagården, Skövde den 3 juni

BIS & Champion sto: Rosenhagas Lady Love RS 6073 (10, 9, 7, 8, 9 = 43 p.)

                                 

 

Res-BIS: Emmeros Hedda RS 7016  (9, 9, 8, 8, 8= 42 p)

 

 

Champion hingst: Emmeros Legolas RS 625  ( 9, 8, 7, 8, 8 = 40 p.)

 

 

Champion ungsto: Emmeros Isadora 38-14-0153  ( 9, 9, 8, 8, 8 = 42 p.)

 

 

Klassvinnare kl. 13B: Rosenhagas Tiffie RS 6931  (9, 8, 8, 8, 8 = 42 p.)

 

 

Klassvinnare kl. 10M: Bad to the Bone 38-09-0328  (8, 8, 7, 8, 8 = 39 p.)

 

 

Klassvinnare kl. 6: Juicy Fruit 38-15-0493  (8, 8, 7, 8, 8 = 39 p.)

 

 

Klassvinnare kl. 4: Honey Girl 38-16-0463  (8, 9, 8, 7, 8 = 40 p.)

 

Resultat i webstamboken.

 

 

 

Färgelanda Drive-in 14 april

Foto: Iris Magnusson

Bästa sto & Dagens bästa ponny.

Bonita v.d. Lindervelde

 

 

Foto: Iris Magnusson

Dagens bästa valack: Kanteborg's Elton J

 

 

 

Foto: Iris Magnusson

Dagens Bästa hingst: Kölnäs Rednex

 

Övriga resultat i webstamboken.