SHETLAND VÄST

SÄTILA 27 oktober (samtliga foto: Iris Magnusson)

 

BIS & Champion miniungsto: Melkers Basic Instinct 38-15-0047

 

Res-BIS & Champion unghingst: Skärgårdens Varenne RS 768

 

Champion sto: Kompis Xabrina RS 4974

 

Champion föl: Tomtebos Vera 38-18-0041

 

Champion ministo: Three Times a Lady RS 6830

 

Champion miniföl: Furusäters Lukas (L21470)

 

Champion ungsto: Gläntans Cinta RS 7586

 

Champion valack: Dalsgårds Umberto 38-14-0218

 

Champion miniunghingst: Melkers BB King RS 775

 

Övriga klassvinnare

Almnäs Noak 38-02-0416 (Klass 14B)

 

Dalsgårds Samantha RS 7116 (Klass 13)

 

Lillagärdets Texas 38-17-0018 (klass 3)

 

Lowisa 38-17-0323 (klass 4M)

 

Muller 38-97-4556 (klass 14A)

 

Primrose 38-16-0039 (klass 6)

 

Vithatts Jessy Love 38-15-0182 (klass 7)

 

Ädelssons Cowboy 38-09-0352 (klass 10M)

 

Resultaten i webstamboken.

 

 

 

AXEVALLA, SKARA 22 september (samtliga foto: Linda Andersson)

BIS & Champion hingst: Eroz af Jäboruder RS 688

 

Res-BIS & Champion ungsto: Bäckens Mascara 38-15-0175

 

Champion föl: Bäckens HG (W507890)

 

Champion unghingst: Skärgårdens Varenne RS 768

 

Champion miniungsto: Julia af Jäboruder 38-15-0465

 

Champion minihingst: Viper af Jäboruder RS 633

 

Champion sto: Emmeros Hedda RS 7016

 

Champion ministo: Ginger v.h. Duurschenbosch RS 7379

 

Champion valack: Lillagärdets Amadeus 38-14-0350

 

Champion minivalack: Jacco v.'t Haveld 38-15-0164

 
Övriga specialpriser fördelades enligt följande:
 
Bästa fölsto: Dalsgårds Tamara. Sponsor: Bäckens Stuteri
Bästa veteran: Nathalie v.d. Halve Maan. Sponsor: Stuteri Vinkelboda
Bästa svenskfödda ponny med svenskfödda föräldrar: Bäckens Mascara
Bästa debutant (lottdragning): Lillagärdets Texas
Bästa västgäst: Olivehults Stellah
Bästa gångartsponny: Vithatts Kassandra
Bästa uppfödare: Bäckens Stuteri. Sponsor: Djupedalens Stuteri

 

Resultaten i webstamboken.

Foto på övriga ponnyer.

 

 

 

NOSSEBRO 11 augusti

 

Foto: Linda Andersson

BIS & Champion ungsto: Bäckens Mascara 38-15-0175

 

 

Foto: Linda Andersson

Res-BIS & Champion sto: Dalsgårds Tamara RS 7257 

 

 

Foto: Linda Andersson

Champion föl: Bäckens Helvide (W507888)

 

Resultaten i webstamboken.

 

 

STORA HÖGA 7 juli

 

BIS & Champion hingst: Nightingales Hashtag RS 710

 

Res-BIS: Kölnäs Rednex RS 655

 

Champion miniunghingst: Melkers BB King RS 775

 

Champion sto: Giljans Chaya Rose RS 6683

 

Champion ungsto: Alvinda 38-15-0349

 

Champion föl: Busebo Dante (W490471)

 

Champion miniföl: Melkers Bounty Hunter (L28292)

 

Champion ministo: Melkers Backyard Babie RS 6832

 

Champion minivalack: Emanuel 38-05-0318

 

Champion valack: Kanteborg's Elton J 38-00-2732 ( Bästa Veteran )

 

Alla resultat i webstamboken.

 

 

 

FÄRGELANDA 3 juni

 

BIS & Champion sto: Habanera af Jäboruder RS 7539

 

Res-BIS & Champion ungsto: Bäckens Mascara 38-15-0175

 

Champion ministo: Rotenäs Rosalie RS 6826

 

Champion minihingst: Ziemar v.d. Meerdijk RS 702

 

Champion valack: Mariedals Nortex 38-10-0230

 

Resultaten i webstamboken